Küba ve Dev Konser - Havana'da Devrim Gibi Konser

Başkent Havana’da 1959 devriminden bu yana düzenlenen en büyük konseri 1 milyonu aşkın kişi izledi. ABD Başkanı Obama’nın desteklediği, Kolombiyalı rockçı Juanes’in düzenlediği konser, komünist rejim karşıtlarının ise tepkisini çekti.

Küba’nın başkenti Havana’da barış konseri düzenlendi. 1959’dan beri düzenlenen bu en büyük konseri yaklaşık 1 milyonu aşkın coşkun bir kalabalık izledi. İzleyeciler de barışı simgeleyen beyaz tişörtler giydi.

Havana’nın Devrim Alanı’nda yapılan barış temalı konsere yedi ülkeden 15 sanatçı ve grup katıldı. Latin Amerika ve İspanya’nın en sevilen sanatçılarının sahne aldığı bedava konseri, Kolombiyalı rockçu Juanes düzenledi.

ABD’de sürgünde yaşayan komünist rejim karşıtı Kübalılardan ölüm tehditleri aldığını belirten Juanes, “Sınır Tanımayan Barış” adını verdiği konseri, korku ve endişelere karşın düzenlediğini söyledi. Kendisi de sürgündeki Kübalıların merkezi olarak bilinen ABD’nin Miami kentinde yaşayan sanatçı, amacının barış mesajı vermek ve insanları müzikle birleştirmek olduğunu belirtti.

Konseri eleştirenler Juanes’i adadaki komünist rejimi desteklemekle suçlarken, Juanes ve hayranları bunun bir uzlaşma fırsatı olmasını ümit ediyor. ABD Başkanı Barack Obama konseri onayladığını söylemişti. Küba’da hapiste yatan 20 önde gelen isim de konseri destekleyen açıklamalar yaptı. Aşırı sıcağa rağmen adanın dört bir yanından gelen izleyiciler, beyaz tişörtler giyip beyaz bayraklar sallayarak 5.5 saat süren konsere destek verdi. Konsere katılan sanatçılar arasında İspanya’dan Miguel Bose, Porto Riko’dan Olga Tanon ve Kübalı sanatçılar Silvio Rodriguez ile Los Van Van da vardı. Kaynak: Hurriyetim.com.tr

iste tarihi konserden bir video:
Miguel Bose & Juanes - Paz Sin Fronteras

DUYURULAR

DUYURU - Ailesi Sırbistan veya Kosova"dan göç etmiş olanlar: bu ülkede kalan ve devletin el koyduğu taşınmazlara ilişikin tazminat ödemesi yapılacaktır. Duyurunun devamini okumak icin TIKLAYIN